Скъпа, взех децата на преход – СЪВЕТИ!
Нека си кажем истината в очите… Все още съществува стигмата относно липсата на възможност за активности сред природата, когато имаме деца. Това, че вече имате „чаавета“, не означава, че трябва да оставите екипировката вкъщи или изобщо да не стъпите сред природата с тях.
Прекарването на време по пътеките с малчуганите е уникална възможност за невероятни спомени, истинска връзка с вас и природата, приятен начин за упражнения и глътка свеж въздух.
Ако имате нужда от малко помощ в плануването на първото или следващото семейно приключение, продължавайте да четете.
КАК ДА ПЛАНУВАМЕ ПРАВИЛНО?
Преходите с деца от всякакви възрасти са различни по много начини. Следващата информация може да завиши шанса за успех по време на първото приключение сред природата – също така, да накара децата да тръпнат в очакване за следващото.Първо ще трябва да се настроите, че сте на преход с деца. Отнема малко повече планировка, когато малчуганите са наоколо. Ето няколко предложения:
- Промяна на плана: Има вероятност да не достигнете края на пътеката. По-вероятно е да прекосите по-малко от 2 км. Имайте готовност да променяте плана си спрямо детските нива на удоволствие и комфорт.
- Търпение и гъвкавост: Ако видите бръмбар да пресича пътеката, бъдете готови да го изчакате и проследите къде ще отиде, а ако е жаба, ще трябва да я погледате, докато скача наоколо.
- Знайте какво ви очаква по маршрута: Като за начало изберете кратка пътека без изкачвания, но наблегнете на забележителностите като езера, потоци или водопади. Децата обичат водата – всички го знаем.
- Облечете се подобаващо: Оставете костюмите вкъщи и вместо това се запознайте с прогнозата за времето. Всеки родител знае, че децата изстиват доста по-бързо спрямо възрастните при студено и мокро време, та опаковайте допълнителни топли дрехи.
КЛЮЧЪТ КЪМ УСПЕХА НА ЕДИН ПРЕХОД С ДЕЦА
Добър преход е онзи, който събужда у децата чувството за изучаване и приключение. Всяка пътека може да предостави такова за най-зажаднелите.
Насочете се към откриване на нови неща по прехода. Може да вземете лупа, компас, карта, бинокъл, наръчник за флората и фауната в района.
- Поощрявайте децата да бъдат наблюдателни за следи от диви животни (пера на земята, драскотини по кората на дърветата, стъпки, хралупи, козина и дори голи охлюви).
- Изберете маршрута с характеристики, които привличат децата.
- Съобразете се с детското разбиране за време. Имайте търпение, когато спрат, за да зададат въпросите си. Има вероятност да виждат първия си кълвач или минзухар.
- Влезете в техните обувки (това е метафора). Те са деца и краката им са къси, та една крачка на възрастен е поне три от техните. Позволете на децата да поставят темпото на ходене.
- Спирайте за почивки, преди те да са помолили за тях, и ги похвалете за положените усилия.
ДРУГИ СЪВЕТИ И ПРЕПОРЪКИ
- Списък с най-важни неща: Аптечка, слънцезащитен крем, спрей против насекоми, храна, любима играчка (плюшка), допълнителни дрехи и други.
- Енерджи пауза: Ползвайте следното изречение като пример „Когато достигнем онова голямо дърво ей там, ще направим енерджи пауза“. Снаксовете и вкусотийките могат да са голяма мотивация за децата по време на преход.
- Преход с приятел: Децата порастват в някакъв момент (макар и да не ви се иска) и биха предпочели да прекарат време с приятели вместо семейството си. Позволете на детето ви да си покани приятел, с когото могат да си прекарат забавно.
- Сменяйте водачите: В случай че сте на преход с повече от едно дете, не забравяйте да дадете шанс на всеки да води и постави темпото на групата.
- Дръжте децата заети: Това е златното правило за един преход да не се превърне в скучен.
ПЪРВА ПОМОЩ
Знаете ли дали вашата аптечка е съобразена с детските нужди? Някои мазила против насекоми и слънцезащитни кремове са прекалено силни за децата. Ето няколко предложения, които може да добавите към аптечката:
- Слънцезащитен крем за деца;
- Течен антихестамин;
- Бая лепенки (различни размери и цветове);
- Успокояващ лосион след ухапване от насекоми;
- Пинцети;
- Достатъчно антибактериални кърпички;
- Епипен (автоинжектор) – ако детето ви има тежки алергии.